ПАНАХИДИ
Посмъртният ритуал е система от вярвания, традиции, обичаи, които ни помагат да приемем по-леко смъртта и раздялата с близък човек.
Поменът е задължително посещение на гроба, извършвано през установени периоди от време и съпроводено от различни ритуални действия.
Тези ритуали са свързани с вярата в безсмъртието на човешката душа и във възможността задгробната съдба на починалите да бъде облекчена от молитвите и добрите дела на близките.
В българската народна традиция при погребение след опелото, на помени, панахиди, задушници задължително се раздават на присъстващите култови храни – варено жито, хляб, вино, плодове, сладкиши, бонбони,…( любими храни на нашите покойници).Това е почитта, която живите отдават на мъртвите.
Обредният хляб, който най-често се приготвя за такива изнасяния е хлебна погача, която се чупи и не се реже с нож.
На гробищата се ходи и на големи празници (Коледа, Великден, Гергьовден, Димитровден и др.), на които дни също се правят „раздавки” и „подавки”.
Има и забрани за правене на помени. Това са :
- Първата седмица на Великия пост.
- От Лазаровден до Томина неделя.
- От Игнажден до Ивановден.
Народните вярвания, традиции, и обичаи в отделните региони и етноси са различни. Повечето обреди и ритуали са свързани с вярата в безсмъртието на човешката душа. Тяхното предназначение е и да помогне на живите да преживеят смъртта и раздялата с близки и обични хора, и да запазят връзката ни с самия живот.